środa, 10 września 2014

Jan Sołtan

08.07.1916 - 07.03.1972
lat 55
człowiek morza
ma swoją ulicę w Świnoujściu


Cmentarz Wojskowy - Powązki
kwatera B/17 (4/12)
[fot. z dn. 18.08.2014]


4 komentarze:

 1. Kim był Jan Soltan ?chodzilem do Szkola na ulicy jego imienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem nic o Janie Sołtanie.
   Spacerując po cmentarzu zobaczyłam Jego grób i zdziwiłam się; co prochy człowieka morza tu robią? Zrobiłam zdjęcia, sprawdziłam w internecie; niestety, nic więcej niż to, że tak nazywa się ulica w Świnoujściu, nie znalazłam.

   Usuń
 2. Pewien Jan Sołtan był do 1960 roku dyrektorem świnoujskiego Przedsiębiorstwa Usług Rybackich Odra, potem przeszedł do szczecińskiego Zjednoczenia Gospodarki Rybnej.
  Nazwisko to zapamiętałam z książki Ryszarda Leszczyńskiego „Tragedie rybackiego morza”. Ryszard Leszczyński pływał przez wiele lat na statkach armatorów polskich i obcych jako oficer-mechanik, jest znakomitym pisarzem marynistą.
  W wymienionej książce zacytował przekaz, który „dyrektor Jan Sołtan” wysłał do przedsiębiorstwa Odra. Przekaz ten zawiadamiał, że należący do Odry lugrotrawler „Czubatka” zatonął w dniach 10-14 maja 1955 roku na Morzu Północnym, „przypuszczalnie na skutek najechania na minę”. W tej katastrofie zginęła cała załoga – 14 ludzi.

  Opowieść o minie była oczywistą nieprawdą. Ówczesne władze usiłowały ukryć fakt, że wysłały na burzliwe Morze Północne lugrotrawler o fatalnej konstrukcji, nie gwarantujący elementarnego bezpieczeństwa. Władze potem się z tej historii z miną wycofały.

  Ryszard Leszczyński zamieścił do powyższego przekazu tajemniczy komentarz: „Kim był dyrektor Sołtan, kogo reprezentował i dlaczego tak okrężną, ślimaczą drogą powiadamiano właściciela statku o jego stracie, to już nie zagadka, ale temat na inną, osobną odpowieść”.

  Nie jestem pewna, jak to interpretować. Właśnie z powodu tego dziwnego komentarza zapamiętałam nazwisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za te wyjaśnienia.
   Pozdrawiam!
   B.

   Usuń